Electric Light Orchestra heeft een soort comeback gemaakt de laatste jaren, en dat heeft mensen aan het denken gezet - bijvoorbeeld het nominatiecomité van de Rock and Roll Hall of Fame. De band was verantwoordelijk voor enkele van de bepalende hits uit de jaren 70. De muziek van ELO, onder de bezielende leiding van Jeff Lynne, is te horen in commercials, films, en samples van hun songs zijn te horen in nummers van andere artiesten zoals Daft Punk, Girl Talk en the Hives. Het is 20 jaar geleden dat ELO voor het eerst in aanmerking kwam voor een nominatie. En terwijl ze bepaald geen kleine kans maken om er dit keer in te komen, geven wij voor de zekerheid een aantal redenen waarom ze dit jaar echt in de Rock and Roll Hall of Fame ingewijd horen te worden. 

 

datauri file 1

 

- "Son of Beatles"
Jeff Lynne is een onbeschaamd die-hard fan van the Beatles, iets waar hij door sommige critici en fans om bespot werd. Maar de enige mening die voor hem van belang was, is het commentaar dat hij kreeg van John Lennon. John Lennon prees ELO's single "Showdown" uit 1973. Hij zei: "...die band, dat is een fijne band.  ...Ik noem ze "Son of Beatles". Ik herinner me dat ze, toen ze net begonnen, verklaarden dat ze verder wilden gaan waar the Beatles gebleven waren. En dat hebben ze absoluut gedaan." Een veel beter compliment dan dat kan je niet krijgen.

 

- De andere Beatles houden ook van Jeff Lynne
Lof krijgen van een Beatle is al meer dan een artiest zich kan wensen, maar Jeff Lynne kreeg ook complimenten van de andere drie leden van the Beatles. Als eerste raakte hij goed bevriend met George Harrison, waardoor hij de producer werd van Harrison's veelgeprezen comeback soloalbum Cloud Nine. Daarna deed hij hetzelfde voor een aantal nummers van Ringo Starr's album Time Takes Time in 1992. Maar dit is nog niks vergeleken met 1994, toen hij de opdracht kreeg om samen met de overgebleven Beatles te werken aan drie demotracks van Lennon, die gebruikt zouden worden in de Anthology-reeks. "Free as a Bird" en "Real Love" kwamen uit deze sessies, en er werd een Grammy Award mee gewonnen. De zaken gingen zo goed, dat Paul McCartney Lynne inschakelde om het merendeel van het materiaal van het album Flaming Pie te produceren, waar hij enkele van de beste recensies uit zijn carrière voor kreeg.

 

- Muzieklegendes hebben respect voor ELO's meesterbrein
Voordat hij de kans kreeg om voor the Beatles te produceren, was Jeff Lynne onderdeel van wat echt een supergroep genoemd kan worden. Hij maakte samen met George Harrison, Bob Dylan, Roy Orbison en Tom Petty deel uit van The Traveling Wilburys. Deze superband bracht twee albums uit met hits als "Handle With Care" en "End of the Line." Helaas overleed Orbison vlak na het uitkomen van het eerste album, wat een demper was op de losse en joviale benadering van de band. Dat Lynne als een gelijke werd behandeld tussen zulke muzieklegendes - allen al ingewijd in de Rock and Roll Hall of Fame - wil wat zeggen over het respect dat hij door de jaren heen inmiddels krijgt van zijn muzikale collega's. 

 

Toen Jeff Lynne in 2014 Electric Light Orchestra weer bij elkaar bracht, werd dat met doorslaand enthousiasme ontvangen. Hiermee verijdelde hij het lang gekoesterde geloof dat de band een overblijfsel was uit de jaren 70, en niet meer van deze tijd. ELO was dat jaar hoofdact van een concert in het Londense Hyde Park, en ze speelden als slotact op het Glastonbury Festival. Maar het was een optreden van twee songs tijdens de Grammy Awards in 2015 (waar Ed Sheeran op gloedvolle wijze Lynne op het podium uitnodigde) dat dient als bevestiging. Toen de camera het publiek filmde, zagen we Paul McCartney, Ryan Adams, Jamie Foxx, Taylor Swift en Keith Urban enthousiast meebewegen en meezingen, waarmee voor eens en altijd bewezen is dat ELO's fans en invloed generaties en genres overstijgen.

 


(Vert.: Ruby Van Den Bergh-Coenraads)